Penzion Šafrán

Tipy na výlet

Priessnitzovi léčebné lázně a Háj víly Ozdravy

Přímo z našeho penzionu se dostanete pěšky po zelené turistické značce (asi dvou hodinová trasa) nebo autem do Priessnitzových lázní, kde se můžete kochat krásnými výhledy, dozvíte se něco nového na Stezce Vincenta Priessnitze, osvěžíte se vodou přímo z místních pramenů a nebo se budete jen tak procházet po lázeňském areálu. Pořádá se zde spousta sezónních akcí, takže si jistě každý přijde na své.

Zábavnou novinkou je pro dětské návštěvníky lesní hřiště Háj Víly Ozdravy, kde naleznete spoustu interaktivních a vzdělávacích herních prvků propojených s přírodou. Děti celým prostorem provázejí přírodní živly a bytosti Jeseníků. Mohou se proplétat labyrintem nebo vystoupat na obří rozhlednu. Jediným problémem zde bude, jak děti přesvědčit o odchodu domů:-)

Rozhledna Zlatý chlum

Co by kamenem dohodil leží od penzionu 26 metrů vysoká rozhledna Zlatý chlum, postavená na stejnojmenném vrcholu (875 m.n.m.). Z vrcholku věže, kterou zdoláte po napočítání 145 schodů, je nádherný výhled na třpytící se Otmuchovské jezero v Polsku, dále Praděd, Šerák a když se poštěstí, tak i Králický Sněžník.

Ideálním výchozím bodem pro pohodový výšlap je Křížový vrch (671 m.n.m), kde můžete zaparkovat a pak už vás čeká asi 2,5km dlouhá trasa na rozhlednu.

Pro náruživější výletníky se nabízí výšlap po zelené trase přímo z České vsi, kde můžete po cestě zdolat také Čertovy kameny nebo po modré turistické značce z centra Jeseníku opět přes Křížový vrch.

Čertovy kameny

Čertovy kameny jsou další z mnoha krásných vyhlídkových míst v této oblasti, dojdete k nim přímo z České vsi po modré turistické značce nebo z centra Jeseníku po značce žluté. Jedná se o 40m vysoký a 100m dlouhý skalní útvar, na který vystoupáte pomocí jistících řetězů. Cesta vzhůru je trošku krkolomná, ovšem výhled stojí za to:-)

Tyto skály jsou také velmi oblíbené u horolezců, ale pozor, jedná se o nejtěžší oblast na Jesenicku.

Výlet si můžete protáhnout až na rozhlednu Zlatý chlum a nebo ještě dál - záleží jen na chuti a množství sil:-)

Muzeum motocyklových veteránů Česká ves

Pokud byste si rádi odpočinuli od náročného šlapání po horách, nabízí se možnost navštívit místní muzeum, které bylo vybudováno nadšenci z Auto moto veterán klubu Česká ves. Zde si milovníci historických vozidel přijdou na své. V muzeu se nachází sbírka historických motocyklů, automobilů, historický nábytek, klubové trofeje, dokumentace motoristického hnutí jesenického regionu, prezentace úspěchů známých závodníků z autokrosu, motokár, silničních motocyklů a spoustu dalších zajímavostí.

V období červen - srpen otevřeno každý den, v ostatních měsících po domluvě.

Vodní tvrz Jeseník

Nenáročnou procházku, asi 3km dlouhou, do centra Jeseníku můžete zakončit návštěvou Vodní tvrze - dvoupatrovou kamennou budovou s malým nádvořím, obehnanou (původně vodním) příkopem. Dnes zde sídlí Vlastivědné muzeum, které se chlubí třemi stálými expozicemi - Historie Jesenicka a lázeňství, Geologie a mineralogie Jesenicka a Fauna a flóra Jesenicka. Asi 300m od této tvrze se můžete projít také po místním náměstí s krásnou radnicí.

Jeskyně na Špičáku

Necelých 5km od České vsi se pod kopcem Velký Špičák nachází 220m dlouhá bezbariérová trasa, kde se v létě zaručeně zchladíte. Tento labyrint chodeb a skrytých zákoutí je nejstarší písemně doloženou jeskyní ve střední Evropě. Najdete zde velkou spoustu nápisů a nástěnných maleb, jelikož byla často využívána jako úkryt. Nejsou zde prakticky žádné krápníky, zato krásně zaoblené a probarvené chodby a narazit zde můžete také na vzácného černého netopýra:-)

Adrenalin park Jeseníky

Asi 5 minut autem směr Písečná se celá rodina parádně pobaví v adrenalinovém parku. Lanová dráha pro děti i dospělé, dětské terénní čtyřkolky, terénní koloběžky, projížďky na koních, výlety na kánoi, trampolíny, adrenalinová věž a mnoho dalšího.

Více info na http://www.adrenalin-park.cz/

Vysoký vodopád

V nadmořské výšce 1007m se nachází Vysoký vodopád, který se člení na spoustu kaskád a proudů. Okolní příroda je krásná a svěží, najdete zde velké množství kapradin a mechorostů, když budete mít štěstí, zahlédnete sokola stěhovavého nebo krkavce velkého, kteří zde hnízdí. K vodopádu vede kamenitá cesta po modré turistické značce z osady Bělá.

Vodní nádrž Dlouhé Stráně

Maličko vzdálenější, ale velice oblíbený výlet k vodní nádrži Dlouhé Stráně (jeden ze 7 divů Česka). Techničtí nadšenci mohou absolvovat exkurzi do přečerpávací elektrárny, milovníci přírody mohou obdivovat vlnící se vodní hladinu nádrže a kochat se úžasnými výhledy.

Dětská herna a kavárna

Cestujete s malými dětmi, pokazilo se počasí a vy se snažíte vymyslet záložní plán? Zajeďte si na dobrou kávu, limonádu a výborný zákusek do dětské herny/kavárny, kde se ratolesti vyblbnou a nějakou tu hodinku o nich nebudete vůbec vědět :-) Vše nové, krásné, moderní a dětem přizpůsobené.

Mrkněte na http://www.detskaherna-jesenik.cz/ , kde se dozvíte vše podstatné.

A to není zdaleka vše.....

V okolí najdete také spoustu lyžařských středisek, cyklotras a dalších výletů:-)